Jednoduše řečeno výroba elektrocentrály spočívá ve spojení motoru, alternátoru a řídícího systému a uložení celého systému do plechové konstrukce.

Elektrocentrálu může pohánět benzínový nebo naftový motor.

Benzínový motor je výhodnější, jestli má být elektrocentrála kompaktních rozměrů a tím pádem přenosná. Pro benzínovou elektrocentrálu by byste se měli rozhodnout jestli očekáváte, že elektrocentrála bude v běžným provozu co se týče doby chodu a variability použití. Důležité je, jakýkoliv benzínový motor alespoň jednou měsíčně nastartovat a nechat chvíli běžet.

Dieslový motor je těžší a bytelnější a tím je vhodnější na dlouhodobější provozní časy. Spotřeba paliva u dieselového motoru je nižší.

Kdy sáhnout po motoru z 3000 ot./min. a kdy po motoru z 1500 ot./min?

Motor pracující v 3000 otáčkach za minutu je vhodný na denní provoz 4 – 10 hodín, naproti tomu motor pracující v 1500 otáčkach za minutu je vhodný na permanentní provoz.

Elektrocentrála může být startována manuálně nebo elektricky. V případe manuálního startu je na elektrocentrále lano, ktoré se potáhne, co nastartuje motor. Elektrický start se uskutočňuje prostřednictvím zapalování. Předpokladem je přítomnost baterie v dané elektrocentrále.